Question: 21 -
A Shopkeeper fixes the marked price of an item 35% above its c.p.The percentage of discount allowed to gain 8% is.
-
17%
-
20%
-
25%
-
22%
Answer:
20%
Solution:
let C.P=RS 100
Marked price=RS 135
Required gain=8%
so s.p=RS.108
Discount=135-108=27
Discount%=(27/135)*100=20%
let C.P=RS 100
Marked price=RS 135
Required gain=8%
so s.p=RS.108
Discount=135-108=27
Discount%=(27/135)*100=20%
Question: 22 -
A women buys an item at RS.1200 and sells it at the loss of 20%.find S.P OF item.
-
RS.660
-
RS.860
-
RS.960
-
RS.760
Answer:
RS.960
Solution:
Whenever x% loss,
s.p=(100-x)% of c.p
whenever x% profit, it means
s.p=(100+x)% of c.p
so here will be (100-x)% of c.p
=80% of 1200
=(80/100)*1200=960
Whenever x% loss,
s.p=(100-x)% of c.p
whenever x% profit, it means
s.p=(100+x)% of c.p
so here will be (100-x)% of c.p
=80% of 1200
=(80/100)*1200=960
Question: 23 -
A milkman purchases the milk at Rs. x per litre and sells it at Rs. 2x per litre still he mixes 2 litres water with every 6 litres of milk. Calculate P%?
-
60%
-
166.66%
-
116%
-
100%
Answer:
166.66%
Solution:
Let the cost price of 1-liter {6 liters milk) → C.P = Rs. 62 liters (water) → C.P = Rs. 0→CP = Rs.6 only
8 litre mixture =>
SP => 8 x 2 = Rs. 16
Profit % = 16 − 66x100
= 10006
= 166.66%
Let the cost price of 1-liter {6 liters milk) → C.P = Rs. 62 liters (water) → C.P = Rs. 0→CP = Rs.6 only
8 litre mixture =>
SP => 8 x 2 = Rs. 16
Profit % = 16 − 66x100
= 10006
= 166.66%
Question: 24 -
A Scientist mixes 10% water in his solution but he is not content with it so he again mixes 10% more water in mixture.calculate profit% if he sells at cost price:
-
None of these
-
16%
-
17.7%
-
21%
Answer:
21%
Solution:
let initial quantity of solution=100ltr
after mixing 10% water,quantity of mixture=110*110/100=121 ltr
c.p of 1 ltr solution=RS.1
TOTAL CP=RS.100,S.P=RS.121
PROFIT=121-100=21
Profit%=21*100/100=21%
let initial quantity of solution=100ltr
after mixing 10% water,quantity of mixture=110*110/100=121 ltr
c.p of 1 ltr solution=RS.1
TOTAL CP=RS.100,S.P=RS.121
PROFIT=121-100=21
Profit%=21*100/100=21%
Question: 25 -
The profit% on 3 bikes are 15%,35%, and 10%. And the ratio of c.p is 5:3:1. also the ratio of bike sold of P,Q AND R is 2:3:5.calculate profit%.
-
16%
-
Data inadequate
-
21%
-
18%
Answer:
21%
Solution:
5x*2y+3x*3y+x*5y=24xy
Total profit=(5x*2y*15/100)+(3x*3y*35/100)+(x*5y*10/100)
= 515xy/100
=5.15xy
overall profit%=5.15xy*100/24xy =21.46%
5x*2y+3x*3y+x*5y=24xy
Total profit=(5x*2y*15/100)+(3x*3y*35/100)+(x*5y*10/100)
= 515xy/100
=5.15xy
overall profit%=5.15xy*100/24xy =21.46%